Kabiny Prysznicowe
W sprzedaży występują: kabiny prysznicowe z hydro-masażem, sauną, jacuzzi o kształtach prostokątnych, półokrągłych, pentagonalne oraz ścianki prysznicowe. Kabiny mocowane są za pomocą profili, najczęściej aluminiowych. Materiały budowlane potrzebne do ich montażu to brodzik z korkami montażowymi do tego potrzebna nam jest bateria ze słuchawką oraz silikon sanitarny. Rosnące zapotrzebowanie zdrowego stylu życia, sprawia, że z roku na rok stają się coraz bardziej popularne kabiny prysznicowe z dodatkowym wyposażeniem. Nic dziwnego, skoro w kabinach tych można wziąć zwykły prysznic, skorzystać z odprężającego hydromasażu lub czerpać ze znakomitych właściwości kąpieli parowej.

Ceramika łazienkowa
Łazienka jest ważnym miejscem w każdym domu, dlatego przy jej urządzaniu należy zwrócić uwagę na walory użytkowe i estetyczne. Aby osiągnąć oczekiwany efekt funkcjonalny i wizualny należy odpowiednio dobrać zarówno materiały budowlane jak również ceramikę łazienkową, meble i inne dodatki. Na rynku jest dostępna szeroka gama łazienkowych wyrobów ceramicznych od tradycyjnych wzorów umywalek czy toalet, po coraz bardziej wyszukane, imponujące bogactwem kształtów i kolorów. Wyszukane kształty i wzornictwo mają ogromny wpływ na cenę ceramiki. Na przykład do najtańszych umywalek należą – zwykłe, opływowe, o zaokrąglonych brzegach, posiadające ergonomiczne kształty. Natomiast dużo droższe są takie, które mają zdecydowaną linię, są okrągłe czy prostokątne. Wzory ceramiki niektórych luksusowych serii sygnowane są przez znanych projektantów. Odpowiedni dobór ceramiki łazienkowej pozwala na podkreślenie charakteru naszej łazienki.

Płytki łazienkowe
Przy urządzaniu łazienki bardzo istotny jest dobór odpowiednich płytek łazienkowych. Wybierać możemy spośród rozmaitych wzorów i kolorów. Jednak przed położeniem płytek na ściany czy podłogę należy odpowiednio dobrać podkładowe materiały budowlane, które wraz z płytkami stworzą powierzchnię nienasiąkliwą, odporną na wodę i estetyczną zarazem. W ostatnich latach coraz bardziej popularna staje wyrazista i mocna kolorystyka płytek łazienkowych. Często nawet w bardzo małych łazienkach stosuje się ciemne i intensywne barwy.Aranżując łazienkę możemy skorzystać z gotowych proponowanych w sklepach zestawień i serii płytek w określonym stylu. Możemy też sami, dobierając płytki, wykończyć łazienkę tworząc przy tym własny, niepowtarzalny styl.

Baterie łazienkowe
Nieodzownym elementem każdej łazienki są baterie łazienkowe. Sprawność baterii decyduje o funkcjonalności łazienki. Dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni dobór baterii i prawidłowy jej montaż, które wbrew pozorom nie jest sprawą prostą. Na rynku mamy bogaty wybór baterii i szeroki wachlarz cenowy. Kupując baterie, materiały aranżacyjne czy materiały budowlane zawsze musi znaleźć tzw. „złoty środek” między jakością a ceną. W przypadku baterii bywa to trudne, gdyż zazwyczaj baterie wykonane z bardzo dobrych materiałów i posiadające długoletnią a czasami dożywotnią gwarancję mają także wysoką cenę. Natomiast tańsze modele, zazwyczaj mają roczną, bądź dwuletnią gwarancję. Oprócz funkcjonalności, trwałości i ceny należy również wziąć pod uwagę walory estetyczne baterii. Dobrze dobrana bateria może być doskonałym elementem dekoracyjnym w każdej łazience

Bezpieczna łazienka
Łazienka jest miejscem, w którym dochodzi do dużej ilości wypadów domowych. Sprzyjają temu przede wszystkim wilgotne i śliskie powierzchnie oraz gorąca woda. Powszechnie wiadomo, że woda w wylewce nie powinna mieć większej temperatury niż 60st. Celsjusza, ale np. dla dzieci czy osób starszych taka temperatura jest zbyt wysoka, dlatego warto montować baterie termostatyczne, w których możemy ustawiać odpowiednią temperaturę wody. Ważny jest dobór odpowiedni płytek na posadzki, które posiadają wysokie parametry antypoślizgowe. Warto również wybierać inne materiały budowlane, tak, aby były bezpieczne dla naszej rodziny, szczególnie, jeśli z łazienki korzystają małe dzieci. W przypadku dzieci, ważna jest dbałość o szczegóły wyposażenia, np., stopnie umożliwiające korzystanie z umywalki, umieszczenie wieszaków na ręczniki czy papier toaletowy na niższym poziomie, itd. Zachowanie wszystkich środków ostrożności nie zwalnia nas jednak z konieczności czuwania nad bezpieczeństwem dzieci i naszym własnym.

Oświetlenie w łazience
Umieszczenie odpowiedniego oświetlenia w łazience wymaga przede wszystkim określenia naszych potrzeb funkcjonalnych. Oświetlenie podstawowe każdej łazience to oświetlenie ogólne-górne i oświetlenie boczne, zazwyczaj przy lustrach, pólkach. Należy podkreślić, że skuteczność oświetlenia zależy nie tylko od mocy żarówki, ale również od stopnia pochłaniania światła przez kolor płytek czy okładzin. Jasne ściany pochłaniają mniej światła, a ciemne dużo więcej. Wzmocnieniem efektu oświetleniowego mogą być odpowiednio dobrane lustra. Materiały oświetleniowe podobnie jak inne materiały budowlane pojawiające się na rynku są różnej jakości, w różnej cenie i spełniają szereg rozmaitych funkcji. Przy oświetleniu ogólnym najważniejsze jest równomierne rozproszenie światła. Dlatego nie nadaje się raczej do tego celu oświetlenie halogenowe. Przy oświetleniu bocznym mają zastosowanie inne zasady. Na przykład lustro powinno być oświetlone równomiernie z obu stron. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich produktów oświetleniowych.

Stelaże podtynkowe
Nowoczesny wygląd łazienki możemy osiągnąć miedzy innymi przez zastosowanie podtynkowych stelaży mocujących do armatury. Umieszczenie elementów mocujących pod tynkiem czy płytkami sprawia, że wnętrze łazienki staje się bardziej estetyczne i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Korzystając z systemów podtynkowych oraz wykorzystując inne potrzebne materiały budowlane można zamontować umywalki, bidety, urządzenia spłukujące, ale także elementy instalacji itd. Podwieszone elementy armatury sprawią, że łazienka nabierze lekkości i poprawią się jej walory estetyczne.

Lustro w łazience
W zasadzie żadna łazienka nie może się obejść bez lustra. Szczególnie przydatne lustro wydaje się w łazienkach, które nie posiadają okna. Lustra mogą mieć różne kształty, posiadać ramkę lub też nie, matowe, a nawet z regulacją nachylenia. Lustro w łazience pozwala lepiej doświetlić pomieszczenie, rozjaśnia i optycznie powiększa. Dobór lustra zależy od aranżacji łazienki. Dlatego wybierając lustro należy brać pod uwagę dopasowanie do wystroju, np. do nowoczesnej łazienki wybieramy zazwyczaj lustra bez ramy, o geometrycznych kształtach. Do mocowania takich luster potrzebne są odpowiednio dobrane materiały budowlane takie, jak: silikony do luster, kleje, czy specjalne taśmy mocujące. Lustro może być piękną dekoracją każdej łazienki.


TAGI:

materiały w budownictwie materiały materiały budowlane budownictwo rodzaje materiałów budowlanych z jakich materiałów korzystać w budownictwie materiały i ich wykorzystanie
dobre materiały handel materiałami budowlanymi