Izolacja poddasza
Budując dom ze skośnym dachem należy pomyśleć nie tylko o ociepleniu ścian, ale także o izolacji poddasza. Im szybciej je zaizolujemy grubą warstwą materiału izolacyjnego tym większe oszczędności odczujemy już w pierwszym roku użytkowania naszego nowego domu. Wybierając materiały termoizolacyjne podobnie jak kupując inne materiały budowlane musimy zwrócić uwagę na ich jakość i termoizolacyjną przydatność. Najbardziej popularnym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna szklana. Minimalna grubość warstwy wełny powinna wynosić 15cm, ale warto zwiększyć ją do 20-25cm. Szacunkowo można określić, że przez dach ucieka do 25% ciepła z naszego domu, dlatego ocieplając poddasze, odpowiednio je izolując możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, a inwestycja powinna się zwrócić w ciągu 3 lat.

Termomodernizacja domu
Kompleksowa termomodernizacja domu pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o ponad połowę. Kompleksowa termomodernizacja obejmuje obłożenie ścian domu styropianem lub wełną, wymianę okien, uszczelnienie stropu i dachu oraz modernizację instalacji grzewczej. Takie wszechstronne działania modernizacyjne to inwestycje, które pozwalają na znaczne oszczędności. Jednak inwestycja tego typu jest dość kosztowna i absorbująca. Należy nie tylko zakupić potrzebne materiały budowlane , instalacyjne, ale także poszukać odpowiedniej ekipy budowlanej, która sprawnie i fachowo przeprowadzi modernizację. Należy również znać kilka podstawowych zasad dotyczących izolacji naszego domu i zwrócić uwagę na jakość materiałów termoizolacyjnych, dobór warstwy izolacyjnej odpowiedniej grubości, współczynniki przenikalności ciepła okien, ścian, itd. Warto inwestować w energooszczędne materiały, wtedy nasz dom po termomodernizacji stanie się energooszczędny i tańszy w utrzymaniu.

Ocieplanie ścian
Często zadajemy sobie pytanie, jakiego materiału użyć do izolacji ścian naszego domu. Stajemy przed wyborem pomiędzy styropianem a wełną mineralną. Aby dokonać właściwego wyboru należy porównać te materiały budowlane, biorąc pod uwagę różne kryteria. Styropian i wełna posiadają inne właściwości i nadają się do nieco innych zastosować. Główna zaletą styropianu jest słaba chłonność wody, dlatego sprawdza się on doskonale jako ocieplenie ścian warstwowych, przy ocieplaniu metodą lekką mokrą, nadaje się także do izolacji ścian piwnic i fundamentów. Stosując wełnę należy zwróć uwagę na możliwość jej zawilgocenia, mokra wełna traci właściwości izolacyjne i długo wysycha. Dostępna jest wprawdzie wełna zabezpieczona specjalnym środkiem, który powoduje mniejsze wchłanianie wilgoci, ale cena tej wełny jest dużo wyższa od ceny styropianu. Niekwestionowaną zaletą wełny jest jej odporność ogniowa, styropian pod wypływem ognia się topi. Dlatego najbezpieczniej stosować wełnę mineralną do ociepleń dachów. Warto również używać wełny do ociepleń drewnianych stropów, ścian działowych.

Izolacja pionowa
Izolacja pionowa budynku jest oczywistością i koniecznym warunkiem przy budowie domu. Skuteczność izolacji zależy w dużej mierze od odpowiedniego przygotowania fundamentów przed nałożeniem izolacji. Powierzchnia musi być trwała, gadka, równa, bez ubytków, gwarantuje to dobrą przyczepność gruntu, a następnie izolacji. Ważne jest abyśmy wybrali odpowiednie materiały budowlane służące do izolacji. Na rynku mamy dość duży wybór mas uszczelniających, bitumicznych, itd. Musimy brać pod uwagę przede wszystkim warunki gruntowo wodne panujące na działce. Stosuje się dwa typy izolacji: typ lekki w przypadku gruntu przepuszczalnego i wód gruntowych znacznie poniżej fundamentu wystarczy zastosować wtedy dyspersje asfaltowe, lepiki i folię. Natomiast w przypadku występowania naporu hydrostatycznego należy pomyśleć o izolacji typu ciężkiego i wtedy stosujemy specjalne zaprawy hydroizolacyjne, masy asfaltowe, papy termozgrzewalne i oczywiście folię.

Izolacja tarasu
Nieodłącznym elementem nowoczesnego domu jest taras. Taras jest doskonałym miejsce m do relaksu, wypoczynku rodzinnego, spotkań z przyjaciółmi. Aby mieć piękny i funkcjonalny taras należy zwrócić szczególną uwagę na jego izolację. Nieprawidłowo wykonany taras może przysporzyć nam wielu trosk i narazić na spore koszty. Zła izolacja cieplna i przeciwwodna, przeciwwilgociowa może spowodować nie tylko wzrost kosztów rentowych, ale może doprowadzić do uszkodzenia budynku. Prawidłowe zaizolowanie tarasu bywa nie lada sztuką. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie materiały budowlane. Trzeba pomyśleć o opierzeniach, dylatacjach, itd. Najbezpieczniej jednak znaleźć sprawdzona i fachową firmę, która kompleksowo zajmie się izolacją naszego tarasu i koniecznie udzieli gwarancji na swoją realizację.

Tynk mozaikowy
Doskonałym elementem dekoracyjnym elewacji jest tynki, Tynki mozaikowe nakłada się w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych, w miejscach narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Tynki mozaikowe są materiałami budowlanymi bardzo odpornymi na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, są łatwe do utrzymania czystości i można je myć wodą. Tynki mozaikowe nazywane się często tynkami kamyczkowymi. Są to dekoracyjne tynki cienkowarstwowe, czyli takie, które nakłada się w warstwach o grubości zawartego w masie kruszywa - zwykle od 1 do 3 mm. Spoiwem tynków mozaikowych jest żywica; w porównaniu z innymi tynkami dekoracyjnymi są bardziej elastyczne i odporniejsze na uszkodzenia. Tynki mozaikowe są dość drogie, dlatego nie stosuje się ich na całej powierzchni elewacji. Tynki żywiczne poleca się na cokoły domów lub inne ozdobne fragmenty elewacji, na przykład mury oporowe, powierzchnie wokół ościeży albo ściany balkonów. Często także używa się ich do wykańczania powierzchni ogrodzeń betonowych.

Sztukateria elewacyjna
Sztukateria elewacyjna nadaje elewacji szczególny charakter, często tworzy niepowtarzalne połączenie stylu nowoczesnego i retro. Wybór elementów sztukaterii elewacyjnej jest na bardzo szeroki od prostych listew do ozdobnych gzymsów i wykończeń. Najczęściej stosuje się profile elewacyjne jako elementy wykończenia ścian, otworów okiennych i drzwiowych. Na rynku dostępne są profile styropianowe i poliuretanowe. Szeroki wachlarz dotyczy również cen tych materiałów budowlanych. Sztukateria styropianowa w powłoce cementowo polimerowej jest jednym z rodzajów zdobień elewacyjnych w cenie przystępnej właściwie dla każdego odbiorcy. Bardzo często oprócz bogatego wyboru gotowych elementów mamy możliwość indywidualnego zamówienia elementów, zgodnie z naszymi upodobaniami.

Tynk mineralny czy akrylowy
Ocieplając elewację stajemy przed wyborem najlepszego tynku. Zdania w tej mierze jak zwykle przy wyborze materiałów budowlanych są podzielone. Znajdziemy wielu zwolenników zarówno tynku mineralnego jak i akrylowego. Tynki mineralne są trwalsze od akrylowych, gdyż w kontakcie z dwutlenkiem węgla z czasem utwardzają. Tynki akrylowe są za to bardziej elastyczne i dużo łatwiej znoszą niewielkie odkształcenia podłoża wywołane, np. zmieniającą się temperaturą. Tynki mineralne z kolei znacznie łatwiej przepuszczają parę wodną niż akrylowe i na pewno nie doprowadzą do kondensacji wilgoci w ścianie. Tynki akrylowe szybciej ulegają obrastaniu przez grzyby i glony niż tynki mineralne. Tynki akrylowe przyciągają brud w przeciwieństwie do obojętnych elektrostatycznie tynków mineralnych. Natomiast akryle są dużo mnie nasiąkliwe, dzięki czemu kurz łatwiej z nich usunąć poprzez zwykłe mycie. Tynki mineralne jednak ze względu na swoją porowatość ulegają zabrudzeniu strukturalnemu, a tynki akrylowe brudzą się jedynie powierzchniowo. Wybór kolorystyki w przedziale tynków mineralnych jest dość ubogi w porównaniu z tynkami akrylowymi. Korzystna jest natomiast cena tynków mineralnych, są zdecydowanie tańsze od akrylowych.


TAGI:

izolacje fundamentów materiały dociepleniowe na elewacje materiały budowlane docieplenia tynki elewacyjne materiały ociepleniowe w budownictwie izolacje ścian i poddaszy
docieplenia dachów jakie kupić materiały ociepleniowe