Malowanie ścian
Odświeżanie ścian nie jest sprawą trudną, nie musimy wcale wzywać fachowca, możemy ściany pomalować samodzielnie. Jednak żeby to zrobić, musimy znać kilka zasad. Przede wszystkim musimy sprawdzić trwałość farby na naszej ścianie, w zasadzie trwałość całej powłoki. Ubytki należy uzupełnić, nałożyć podkład, jeśli istnieje taka potrzeba. Aby malowana powierzchnia nie miała smug, a kolor był jednolity na całej ścianie, należy zapoznać się z podstawowymi technikami malarskimi z wykorzystaniem zarówno wałka, jak i pędzla. Następnie musimy wybrać odpowiednią farbę.Farba musi być odpowiednio dobrana do rodzaju pomieszczenia, np. do łazienki czy kuchni wybieramy inny rodzaj farby, inny natomiast do pokoju czy salonu. Możemy pokryć ścianę powłoką matową lub połyskującą, może imitować drewno, kamień i inne naturalne materiały, a także wyglądać jak wzorzysta tapeta lub tkanina o wyrazistym splocie. Farby do ścian wewnętrznych i sufitów powinny charakteryzować się trwałością barw i znikomą emisją szkodliwych substancji, a także zapewniać możliwość łatwego zmywania zabrudzeń.

Kolory jesieni
Jesień jest doskonałą inspiracją dla projektantów wnętrz. Bogactwo kolorów i odcieni pozwala na stworzenie przytulnego wnętrza w tonacjach żółci, brązu i czerwieni. Barwy jesieni zarówno, jako dekoracje ścian, ale i jako kolory mebli powodują, ze pomieszczenia stają się przytulne i ciepłe. W takich kolorowych wnętrzach łatwiej będzie przetrwać nam zbliżającą się zimę. Ocieplenie wnętrz może być bardzo proste, wystarczą chęci i odrobina wolnego czasu. Następne należy wybrać jesienny kolor farby do ścian, kupić wałek i rozpocząć malowanie. Czasami wystarczy pomalowanie jednej ściany na jesienny kolor i wtedy nasz pokój czy salon nabierze jesiennego blasku. Wybór jesiennych barw farb i tapet jest ogromny. Producenci prześcigają się tworzeniu nowych rodzajów farb i wymyślaniu najbardziej wyszukanych, bajecznych wręcz nazw dla swoich produktów. Dostępne są także różnego rodzaju dekoracje ścienne z jesiennymi motywami. Dzięki jesiennym zmianom w naszym domu, będziemy lepiej przygotowani do srogiej zimy.

Odcienie bieli
Kolor biały w architekturze wnętrz jest modny przez cały czas. Biel nadaje wnętrzom elegancji i jest bardzo estetyczna. Biały sprawia, że pomieszczenia wydają się czyste, sterylne i dystyngowane. Projektanci wykorzystują biel do aranżacji pomieszczeń biurowych, szpitalnych, obiektów użyteczności publicznej, ale równie często białe farby wykorzystuje się w ekskluzywnych willach, apartamentach czy mieszkaniach. Przez wiele lat biały kolor dla większości osób pozostawał białym, nie zastanawiano się nad ilością odcieni tego koloru. W tej chwili wachlarz odcieni bieli jest bardzo szeroki, od bieli wywodzącej się z błękitu, poprzez szarą, różową, aż po biel z odcieniem żółci. Mamy ogromne możliwości doboru odcieni bieli, szczególnie w miejscach, gdzie możemy skorzystać z mieszalni farb, wtedy możemy wybrać odcień bieli najbardziej pasujący do naszych wnętrz i podkreślający charakter pomieszczeń. Innej bieli na pewno użyjemy do malowania biura, łazienki czy salonu. Należy pamiętać również o tym, żeby dobrać do białych wnętrz właściwe oświetlenie.

Usuwanie plam z farb
Po każdym dużym remoncie, czy małym malowaniu na różnych powierzchniach pozostają plam farb. Należy je usunąć, aby uniknąć zniszczenia powierzchni. Sposób usuwania pozostałości po farbach zależy od rodzaju farby i od momentu, w którym usuwamy farbę. Na przykład świeżą plamę po farbie akrylowej zmywamy wilgotną szmatką, natomiast na zaschniętą farbę nakładamy tampon nasączony spirytusem, następnie delikatnie usuwamy, zdrapując. Z kolei mokrą farbę olejną można zlikwidować szmatką nasączona benzyną akrylową. Na suchą farbę olejną należy nałożyć pędzlem rozpuszczalnikowy żel do usuwania powłok olejnych. Pozostawić nie dłużej niż na 30 sekund, a następnie zeskrobać drewnianą szpatułką. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek farby należy zapoznać się z informacją na opakowaniu, o sposobach usuwania farby czy rodzaju potrzebnego rozpuszczalnika, w ten sposób będziemy przygotowani na każdą awaryjną sytuację i unikniemy trwałego zniszczenia mebli, podłóg oraz innych powierzchni.

Odnawianie mebli
Odnawiając ściany w naszym mieszkaniu, nadajemy pomieszczeniom nowy wygląd i charakter, wtedy często zdarza się, że nasze meble przy odświeżonych ścianach wyglądają nie zbyt atrakcyjne. Z takiej sytuacji wyjścia są dwa albo pospiesznie udajemy się do sklepu meblowego i kupujemy nowe meble, albo odnawiamy nasze stare meble i nadajemy im nowy blask. Jeżeli nie mamy funduszy na profesjonalne odnawianie mebli, wtedy renowacji możemy dokonać samodzielnie. Wystarczy zakupić odpowiednie farby, lakiery i narzędzia do malowania mebli. Podstawową zasadą przez pomalowaniem jest zmatowienie powierzchni szafek. Do matowej powierzchni łatwiej przylegają farby, tworząc jednolitą i gładką powierzchnię. Samodzielna renowacja mebli jest tanim sposobem na odmianę naszych wnętrz.

Malowanie sufitów
Pomalowanie sufity wydaje się z pozoru sprawą bardzo prostą, niestety często a prosta czynność przysparza nam – wykonawcom wielu trudności. Na suficie pozostają smugi, farba kapie nam na głowę w sufitu, itd. Aby malowanie sufitu przebiegło bez zbędnych problemów, należy poznać kilka podstawowych zasad. Po pierwsze trzeba przygotować pomieszczenie, to znaczy wynieść meble, zabezpieczyć folią podłogi i inne sprzęty przed zabrudzeniem farbą, następnie przygotowujemy odpowiednie narzędzia malarskie: wałek do farby z uchwytem, kuwetę, kratkę malarską i farbę. Do malowania sufitu najlepiej wybrać farbę matową, która najlepiej kamufluje niedoskonałości sufitu. Wybór koloru sufity jest kolejnym etapem. Najbardziej popularnym kolorem jest biały. Kolor biały podwyższa optycznie pomieszczenie, natomiast ciemniejszy optycznie obniża. Malowanie sufitu należy rozpocząć od zabezpieczenia ścian taśmą. Farbę na suficie nakłada się najpierw równolegle do okna. Zaczyna się malowanie tuż przy ścianie, na której jest okno. Kolejną warstwę nakłada się z kolei prostopadle do okna. Taki sposób malowania ujednolica strukturę i nie pozostawia smug.

Farby lateksowe w pokoju dziecięcym
Malując pokój dziecięcy musimy wybrać farby , które nie tylko dadzą piękny efekt kolorystyczne, ale będą trwałe, odporne na zmywanie, a przede wszystkim bezpieczne dla naszych pociech. Doskonale do wymalowań pokoi dziecięcych nadaje się farba lateksowa, zawierająca kauczuk. Ma ona małą chłonność tłuszczów i jest odporna na ścieranie oraz na wilgoć. Ścianę pomalowaną taką farbą można czyścić wodą z dodatkiem detergentów. Ważny jest pomalowanie farbą z efektem połysku, bądź pół połysku, wtedy po usunięciu zabrudzeń ze ściany, nie pozostają błyszczące ślady zmywania, im bardziej połyskliwa farba tym bardziej odporna jest na zmywanie. Warto wybierać farby hipoalergiczne, które są najbezpieczniejsze dla dzieci. Wielu producentów posiada specjalne dobrane kolekcje farb do stosowania w pokojach dziecięcych.

Czerwone wnętrza
Czerwony jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych. Użycie tego koloru w aranżacji wnętrza wzmaga aktywność fizyczną, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Czerwień jest żywa, widoczna i pobudzająca, nadaje pomieszczeniu charakter. Czerwień intensywna i głęboka optycznie zmniejsza pomieszczenie, silnie oddziałuje na przestrzeń. Dobrze sprawdza się w postaci plam kolorystycznych i mocnych akcentów we wnętrzu. Jest to idealny kolor do zastosowania w przedpokoju lub holu. Farby w odcieniach czerwieni nie powinny być stosowane w pomieszczeniach, w których wymagana jest koncentracja. Czerwony wzmaga apetyt, warto zatem stosować go w kuchni jak i jadalni, również w odcieniach subtelnych i delikatnych. Jasne tonacje czerwieni nadają pomieszczeniu, poczucie ciepła idealne w sypialni i pokoju dziecięcym. Dobrze się w nich mieszka i łatwo odpoczywa.


TAGI:

farby do ścian paleta kolorów farb FARBY farby do wnętrz farby akrylowe farby lateksowe kolory farb
malowanie farbami jakie kupić farby do malowania