Rodzaje dachu cz. I
Niezaprzeczalne jest znaczenie dachu dla każdego domu. Przy wyborze projektu domu, musimy wybrać kształt konstrukcji dachu. Do wyboru mamy kilka rodzajów dachu: dach płaski, dach jednospadowy, dwuspadowy, czterospadowy, wielospadowy, namiotowy, naczółkowy, mansardowy. Dach płaski jest alternatywą do powszechnie spotykanych dachów wielospadowych. Powierzchnia dachu płaskiego nie jest jednak pozioma, jest nachylona pod niewielkim kątem (5-20 stopni) by woda z dachu spływała swobodnie. Dach płaski to dość prosta konstrukcja, która występuje w dwóch odmianach - wentylowanej i niewentylowanej. Dach płaski można przekształcić w powierzchnię użytkową domu. Wystarczy zakupić ogólnodostępne materiały budowlane i zrobić z płaskiego dachu taras, bądź zielony ogród.

Rodzaje dachu cz. II
Kolejnymi rodzajami dachów są: dach jednospadowy i dwuspadowy. Dach jednospadowy nazywany jest inaczej dachem jednopołaciowym lub pulpitowym. Swoim wyglądem przypomina dach płaski i ma jedną połać dachu. Jest łatwy do wykonania, kiedy kąt nachylenia dachu jest niewielki. Jeśli chcemy jednak korzystać z poddasza, choćby tylko w formie strychu, wtedy konstrukcja dachu staje się wielopłaszczyznowa. Taki rodzaj dachu stosuje się na długich i wąskich budynkach, w których rozpiętość między ścianami nie przekracza 6. Natomiast dach dwuspadowy zwany inaczej dachem dwupołaciowym składa się z dwóch skośnych połaci. Przy użyciu odpowiednich materiałów budowlanych i zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia połaci można utworzyć poddasze użytkowe.

Rodzaje dachu cz. III
Warto również wspomnieć o innych rodzajach dachu, czyli dachu czterospadowym i wielospadowym. Dach czterospadowy inaczej dach kopertowy składa się z czterech skośnych połaci dachowych, zazwyczaj o tym samym kącie nachylenia. Poddasze przy takiej konstrukcji dachowej ma więcej skosów i dość małą powierzchnię użytkową. Dach wielospadowy, czyli wielopołaciowy składa się z wielu połaci trapezowych, bądź trójkątnych. Wszystkie połacie takiego dachu powinny mieć ten sam kąt nachylenia. Dach wielopołaciowy planuje się w budynkach o większej powierzchni, z dużą ilością pomieszczeń. Jest to niewątpliwie jeden z trudniejszych i droższych typów dachu do wykonania. Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest dach namiotowy. Składa się z czterech skosów w kształcie trójkątów i przypomina piramidę. Dach namiotowy jest dość prosty w realizacji. Należy wybrać odpowiednie materiały budowlane do ocieplenia utworzonego w tej konstrukcji poddasza.

Rodzaje dachu cz. IV
Ostatnimi rodzajami dachu są: dach naczółkowy i dach mansardowy. Dach naczółkowy jest bardzo podobny do dachu dwuspadowego, różnica polega na obecności ściętych narożników połaci, które tworzą naczółki. Kąt nachylenia połaci decyduje o obecności poddasza użytkowego. Dach mansardowy ma dwie lub cztery połacie dachowe, a każda z połaci jest "załamana" pod innym kątem nachylenia. Pomieszczenia pod dachem mansardowym mają niewiele "niskiej przestrzeni". Ten rodzaj dachu jest bardzo trudny do wykonania.Kształt i rodzaj dachu jest bardzo ważny, jest elementem, który musi pasować do bryły całego domu. Rodzaj pokrycia często dopasowujemy do charakteru budynku i dbamy o współgranie z użytymi do budowy materiałami budowlanymi. Ważne jest zaplanowanie rodzaju dachu na etapie projektu domu. W późniejszym czasie dokonanie zmian konstrukcyjnych dachowych zazwyczaj jest niemożliwe.

Dach nieodzowny element każdego domu
Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Dach stanowi wykończenie, ozdobę budynku, także jest częścią zapewniającą bezpieczeństwo. Dach jest ochroną przed czynnikami atmosferycznymi. Budując czy remontując dom wiele osób zastanawia się nad wyborem pokrycia dachowego. Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań w tym zakresie. Możemy wybrać popularną blachodachówkę, bądź różnego rodzaju dachówki, niektórzy zdecydują się na pokrycie dachu gontem. Wybór pokrycia dachowego podobnie jak wybór innych materiałów budowanych uzależniony jest od naszych oczekiwań estetycznych i zasobności portfela. Najczęściej wybieramy dachówkę ceramiczną, która jest niezwykle trwałym, estetycznym i odpornym materiałem pokryciowym. Dachówka nadaje charakteru budynkowi, możemy także wybierać pośród jej szerokiej gamy odcieni i wzorów.

Papa bitumiczna
Papa dachowa i gonty papowe wyprodukowane są z wodoszczelnej masy asfaltowej, czyli bitumu. Użycie bitumu powoduje trwałość, elastyczność powłoki na powierzchniach dachowych. Pokrycia bitumiczne są stosunkowo tanie, lekkie, łatwe w montażu i dają zabezpieczenie naszym dachom na kilkadziesiąt lat. Papa dachowa składa się z trzech warstw. Najważniejszą z nich jest warstwa nośna, czyli osnowa z welonu szklanego, włókniny poliestrowej, folii albo tektury. Od rodzaju i grubości osnowy zależy, jak bardzo papa jest elastyczna i odporna na rozciąganie. Warstwa wierzchnia to posypka z talku, piasku lub łupków w różnych kolorach. Jej zadaniem jest ochrona papy przed nagrzewaniem, promieniami UVB i uszkodzeniami mechanicznymi. Warstwa spodnia, czyli folia antyadhezyjna chroni zrolowaną papę przed sklejaniem się. Obecnie z użycia wyszła już papa z osnową tektury, zastąpiła ją papa na włóknie szklanym. Wybierając papę podobnie jak i inne materiały budowlane musimy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne i wytrzymałość papy. Niektórzy producenci gwarantują wytrzymałość papy nawet do 50 lat.

Gonty papowe
Gonty bitumiczne wyprodukowane również na bazie bitumu, czyli masy asfaltowej, doskonale nadają się pokryć dachowych. Są alternatywą dla innych materiałów budowlanych takich jak dachówka czy blachodachówka. Dachówki bitumiczne to długie pasy z wcięciami w różnych kształtach, np. prostokąta, trójkąta, łuski, trapezu, sześciokąta. Dzięki takim kształtom po ułożeniu na dachu gonty wyglądają jak rzędy dachówek. Podobnie jak papy zbudowane są z kilku warstw. Bogaty jest również wachlarz kolorystyczny gontów, możemy więc wybrać sobie dowolny kolor podobnie jak w przypadku dachówek. Gonty bitumiczne nadają się na większość dachów o nachyleniu minimum 12°. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o górną granicę, ponieważ dach może też być bardzo stromy, a nawet mieć płaszczyzny pionowe. Gonty są bardzo elastycznym materiałem kryjącym, dlatego można używać go z powodzeniem do nietypowych wykończeń dachowych.

Usuwanie azbestu
Od wielu lat wiadomo już, że stosowane dawnej materiały budowlane zawierające azbest są szkodliwe dla zdrowia i konieczne jest ich stopniowe usuwanie. W Polsce mamy do usunięcia miliony metrów kwadratowych płyt azbestowych. Do usunięcia azbestu potrzebna jest fachowa ekipa, musimy także zabezpieczyć sąsiadujące budynki przed pyłem azbestowym. Podstawową zasadą podczas usuwania azbestu jest ograniczenie do minimum możliwości spowodowania jakichkolwiek uszkodzeń elementów, które go zawierają. Ich powierzchnie powinny być lekko wilgotne, aby pył azbestowy nie unosił się w powietrzu. Wykonawca musi kontrolować stężenie pyłków azbestu w powietrzu i jeśli okaże się ono za wysokie, to polewać materiały wodą. Zdemontowanych płyt nie wolno zrzucać na ziemię, aby nie powodować rozpylania włókienek azbestu. Po demontażu płyt należy je odpowiednio zabezpieczyć i przewieźć do wyznaczonych miejsc utylizacji azbestu. Obecnie w Polsce jest bardzo mało miejsc składowania azbestu, dlatego kosztowny jest transport odpadów. Na składowiskach płyty azbestowe pokrywa się grubą warstwą gruntu, gdyż sam azbest nie jest toksyczny czy rakotwórczy, szkodliwy jest pył azbestowy.