Ogrzewanie domu
Budując dom musimy wybrać nie tylko najlepsze materiały budowlane, ale musimy przemyśleć sposoby ogrzewania jakie zastosujemy w naszym budynku, czy będziemy korzystać z kilku źródeł energii cieplnej czy z tradycyjnej formy ogrzewania. Wybór sposobu ogrzewania będzie miał istotny wpływ na koszty eksploatacji naszego domu. Obecnie dąży się do najbardziej optymalnego wykorzystania energii grzewczej, obniżenia kosztów ogrzewania i zwraca się uwagę zmniejszenie emisji zanieczyszczeń środowiska. Standardowym rozwiązaniem grzewczym w różnego typu budynkach jest centralne ogrzewanie, które składa się ze źródła ciepła, przewodów rozprowadzających ogrzaną wodę i elementów grzewczych oddających ciepło. Nowoczesne ogrzewanie natomiast to system dostosowujący się automatycznie do warunków na zewnątrz i wewnątrz budynku. Ma to na celu zapewnienie z jednej strony niskich kosztów eksploatacji, a z drugiej wysokiego poziomu komfortu cieplnego mieszkańców.

Kotły centralnego ogrzewania
Pojęcie ogrzewanie bardzo często kojarzy z kotłem centralnego ogrzewania. Często jest on mylnie nazywany piecem co. Kotły dzielimy na kotły tradycyjne, często tez nazywane zasypowe i kotły automatyczne. Kotły zasypowe natomiast dzielimy na kotły z dolnym spalaniem i kotły z górnym spalaniem. Kotły automatyczne są często określane, jako kotły z podajnikiem. Z roku na rok konstrukcje te są udoskonalane i wyposażane w coraz bardziej zaawansowane sterowanie. Ostatnio funkcjonuje jeszcze podział kotłów ze względu na surowiec z jakiego są wykonane: kotły stalowe, kotły żeliwne. Wybór kotła grzewczego i innych materiałów budowlanych zależy od naszych preferencji cenowych i potrzeb funkcjonalnych.

Ogrzewanie podłogowe
Od kilku lat ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne w naszych domach. Zwolenników posiada ogrzewanie podłogowe określonych pomieszczeń np. łazienki czy kuchni, ale coraz częściej taką formę ogrzewania wybieramy dla całego domu czy mieszkania. Ogrzewanie podłogowe może być równie efektywne jak inne sposoby ogrzewania i z powodzeniem zapewni ciepło w naszym domu. Poza tym ogrzewanie podłogowe sprawia, że wnętrza naszego domu są bardziej estetyczne, ustawne, przestronne. Zaletą ogrzewania podłogowego jest tak zwany efekt ciepłej podłogi, jest to ważne szczególnie w przypadku, gdy na podłogę wybieramy materiały budowlane takie jak kamień czy płytki. Wtedy z łatwością możemy ogrzać zimną podłogę i całe pomieszczenie.

Wybór ogrzewania podłogowego
Jeżeli podjęliśmy już decyzję o zastosowaniu w naszym domu ogrzewania podłogowego, musimy wybrać jego rodzaj. Dostępne są dwa sposoby ogrzewania podłogowego, po pierwsze system wodny i po drugie system elektryczny. Jeśli chcemy skorzystać z ogrzewania wodnego musimy o tym zdecydować w trakcie budowy, przed wylaniem posadzek, dlatego, ze konieczne jest umieszczenie wężownicy w posadzce, jak również musimy dobrać odpowiednie materiały budowlane na posadzkę, takie które można stosować przy ogrzewaniu podłogowym. Konieczne jest zamontowanie systemu zmniejszającego temperaturę wody płynącej przez podłogę. W przypadku systemu elektrycznego w podłodze montuje się kable grzejne o mocy i długości dopasowanej do powierzchni podłogi, następnie przewody grzejne podłącza się do instalacji elektrycznej poprzez termostat.

Koszty ogrzewania podłogowego
W przypadku ogrzewania podłogowego koszty wykonania i eksploatacji są uzależnione od wybranego przez nas systemu grzewczego. W przypadku systemu elektrycznego występują dość niskie koszty instalacyjne i materiałowe, natomiast wyższe są koszty eksploatacyjne, z uwagi na dość wysoką cenę energii elektrycznej. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na wybór ogrzewania podłogowego w systemie wodnym, musimy liczyć się z dużo wyższymi kosztami montażu takiej instalacji, choćby ze względu na ceny potrzebnych materiałów budowlanych i instalacyjnych, natomiast przyszłości korzystanie z tego sytemu będzie zdecydowanie tańsze. Dlatego podejmując decyzję na przykład o ogrzewaniu podłogowym całego domu, będzie warto wybrać system wodny.

Zalety gazowych kotłów kondensacyjnych
Największą zaletą gazowych kotłów kondensacyjnych jest ich niski koszt eksploatacji, ale posiadają jeszcze szereg innych walorów. Kotły gazowe wykorzystywane do ogrzewania domu są niewielkich rozmiarów, zazwyczaj występują jako urządzenia jedno bądź dwufunkcyjne do ogrzewania domu i wody. Nie wymagają oddzielnych pomieszczeń, mogą być zamontowane w kuchni czy łazience. Ich działanie jest bezobsługowe, automatyczne, nie musimy się obawiać o zapasy paliwa, opału, itd. W dużej mierze są to urządzenia mało awaryjne. Na rynku jest bardzo duży wybór kotłów kondensacyjnych. Podobnie jak w przypadku, gdy wybieramy materiały budowlane musimy wybrać rozsądny kompromis między jakością i ceną.

Drewno kominkowe
Kominek nadaje naszym pomieszczeniom niebywały urok. Prawie każdy z nas chciałby mieć w swoim salonie kominek, który tworzy ciepły klimat i miłą atmosferę. Ogrzewa żywym ogniem i miło jest patrzeć na płonące palona. Aby taki efekt uzyskać należy wybrać odpowiednie drewno kominkowe. Odpowiednie drewno jest tak samo ważne jak odpowiednio dobrane materiały budowlane do budowy kominka. Najbardziej kaloryczne jest drewno liściaste. W kominkach najlepiej sprawdza się grab, buk, dąb, brzoza, jesion czy klon. Długim czasem spalania charakteryzuje się grab, jesion, robinia, jabłoń czy cis. Drewno drzew liściastych gwarantuje na bezawaryjna i długotrwałą pracę kominka oraz zapewnia stabilizację uzyskiwanej mocy grzewczej. Przyjemny zapach wydziela przy spalaniu drewno drzew owocowych, natomiast drewno brzozowe wydziela dużo sadzy, drewno osiki zaś nie tylko nie wydziela sadzy, ale likwiduje tą osiadła w kominie. Przy wyborze drewna należy zwracać uwagę na jego odpowiednią wilgotność. Prawidłowa wilgotność drewna po sezonowaniu to 14-20%.

Powrót pieca kaflowego
Przez lata odchodziliśmy od korzystania z tradycyjnych pieców kaflowych, po to by mogły teraz odmienione powrócić z nową siłą. Przeszły one ogromną metamorfozę, zmieniły swój wygląd zewnętrzny, natomiast nie zmienił się sposób wytwarzania i magazynowania ciepła w takim piecu. Niekwestionowanymi zaletami pieców kaflowych są: maksymalna efektywność spalania drewna oraz ogromna zdolność magazynowania wytworzonej energii cieplnej. Piec kaflowy w tradycyjnej formie zbudowany jest z trzech podstawowych elementów: paleniska, masy kumulacyjnej i obudowy. Materiały budowlane i sposoby budowy pieców trochę się zmieniły. Obecnie każdy element budowy pieca powstaje niezależnie od siebie. Dzięki temu można stworzyć rozmaite formy zewnętrzne pieca i piec może stać się doskonałym elementem dekoracyjnym nawet dla nowoczesnego wnętrza. Współczesne piece kaflowe, dzięki innowacją technologicznym mogą ogrzewać nawet cały dom, nie tylko pomieszczenie, w którym się znajdują.