Wymiana instalacji elektrycznej
Przed planowanym remontem domu czy mieszkania warto zastanowić się nad wymianą, bądź sprawdzeniem sprawności instalacji elektrycznej. Dotyczy to w szczególności instalacji, które mają ponad 20 lat, ale czasami problem pojawia się także przy nowych instalacjach, które są nadmiernie obciążone. Wymianę przewodów czy montaż nowych gniazd wymaga kucia, wycinania w ścianach, dlatego najlepiej prace takie wykonać przed remontem pomieszczeń, aby uniknąć dodatkowych kosztów na materiały budowlane. Modernizację instalacji elektrycznej powinien wykonać ktoś posiadający uprawnienia do wykonywana i odbioru instalacji elektrycznych. Prace instalacyjne lepiej pozostawić fachowcom, na pewno będzie to bezpieczniejsze dla nas i naszych urządzeń.

Bezpieczny prąd
We współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez prądu. Chwilowy brak energii elektrycznej w naszych gniazdkach wprowadza niemałe zamieszanie. Nie możemy zaparzyć sobie herbaty, nie możemy ugotować obiadu, prać, prasować, korzystać z komputera, itd. Korzystając z prądu trzeba jednak zachować kilka podstawowych zasad, aby było nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie. Po pierwsze trzeba kontrolować sprawność całej instalacji elektrycznej, należy korzystać z usług fachowców z uprawnieniami elektrycznymi. Kolejnym warunkiem bezpiecznej instalacji jest wybór miedzianych przewodów, które są trwałe. Wybór miedzi jest równie ważny jak wybór innych wysokiej klasy materiałów budowlanych dla bezpieczeństwa naszego domu. Trzeba pamiętać o wyborze odpowiednich bezpieczników do panujących obciążeń. Gniazda i włączniki muszą być instalowane w bezpiecznych miejscach. Ważne jest także zainstalowanie zabezpieczenia róznicoprądowego, co ochroni nas przed ewentualnym pożarem.

Piorunochron
Piorunochron jest to urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna. Ochrona przed piorunami dokonuje się przez odprowadzenie do ziemi prądu wyładowania o natężeniu rzędu kilkunastu tysięcy amperów. Najprostszy piorunochron to zaostrzony metalowy pręt, ustawiony pionowo w najwyższym punkcie zabezpieczanego obiektu, połączony z ziemią przewodem o znacznym przekroju poprzecznym, (co najmniej 50 mm kwadratowych). Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych i innych obiektów decydują się na montaż piorunochronu na swoim budynku. Podobnie jak materiały budowlane i materiały, z których jest zbudowany piorunochron są różnej jakości, mogą to być pręty ocynkowane lub miedziane. Od jakości materiału uzależniona jest oczywiście cena instalacji przeciw odgromowej i niewątpliwie jej skuteczność.

Instalacja antenowa
Przy budowie domu, należy uwzględnić montaż instalacji antenowej i traktować ja na równi z innymi instalacjami domowymi. Okablowanie budynku powinno być wykonane równolegle z innymi instalacjami, natomiast antenę trzeba zamontować przy wykonywaniu dachu. Jeżeli na wstępnym etapie budowy nie wiadomo, w których pomieszczeniach, będzie telewizor, należy podłączyć instalację do wszystkich potencjalnych pomieszczeń, w których może być telewizor. W związku z wzrostem popularności odbiorników satelitarnych wyposażonych w funkcję PVR , a które oferowane są na chwilę obecną przez wszystkie trzy główne platformy cyfrowe w Polsce powinno się do miejsca , w którym będziemy najczęściej oglądać telewizję, przeważnie jest to salon doprowadzić dwa przewody antenowe do gniazda. Wczesne zaplanowanie instalacji antenowej uchroni nas przed koniecznością przeróbek i doprowadzeń kabli bez możliwości ich ukrycia w ścianach cz przewodach kominowych. Nie będziemy się też narażeni na ponoszenie dodatkowych kosztów np. na materiały budowane.

Osprzęt elektroinstalacyjny
Instalacja elektryczna to nie tylko przewody elektryczne w ścianach, ale także gniazda i włączniki, czyli widoczny element instalacji elektrycznej. Wybór włączników czy gniazd może okazać się dość trudny, ponieważ na rynku jest dostępny szeroko wybór tych materiałów, podobnie jak i innych materiałów budowlanych. Włączniki mogą być doskonałym elementem dekoracyjnym naszych pomieszczeń. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i kształtów, ale włączniki posiadają także specjalne funkcje, np. ściemniania światła. Ważny jest także dobór odpowiednich gniazd i włączników do pomieszczeń. Do łazienek wybieramy gniazda przystosowane po pomieszczeń wilgotnych, inne także wybieramy na zewnątrz. Ważne jest także ilość gniazd i włączników, zazwyczaj w przypadku domu jest ich kilkadziesiąt, a nawet kilkaset, dlatego trzeba to rozważyć przed zakupem, tak aby nas nie przeraził zbytnio koszt tego osprzętu.

Alarm w domu
We współczesnym świecie alarm staje się prawie nieodłącznym elementem każdego domu. Montaż alarmu daje nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. O instalacji alarmu warto pomyśleć czy projektowaniu domu, wtedy już na wstępnym etapie budowy można założyć okablowanie i instalacja alarmowa będzie estetycznie ukryta pod tynkami czy w kominach wentylacyjnych. Nowoczesne alarmy dają się także zamontować w wybudowanych już domach bez szwanku dla estetyki naszych pomieszczeń. Nowoczesne systemy alarmowe oprócz funkcji zabezpieczenia przed kradzieżą posiadają wiele innych możliwości podnoszących komfort przebywania naszym domu. Systemy mogą być wyposażone w czujniki gazu, dymu, czadu, często także stosuje się czujniki zalania wodą. Instalacja dodatkowych opcji zabezpieczających nie wymaga stosowania specjalnych materiałów budowlanych czy ponoszenia wygórowanych kosztów.

Czujnik dymu
Każdy z nas chce chronić swój dom przed różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami czy zdarzeniami. Zabezpieczamy dom przed wtargnięciem niepowołanych osób, powinniśmy także zainstalować urządzenia chroniące nasz dom przed zdarzeniami losowymi jak np. pożar. Na bezpieczeństwo naszego domu mają wpływ materiały budowlane, których użyliśmy do jego budowy, ale nie jest to wystarczające zabezpieczenie naszego domostwa. Warto więc zainstalować w domu czujniki przeciwpożarowe. Możemy wybierać spośród czujników dymu izotopowych i fotoelektrycznych. W przypadku układów izotopowych, które są bardziej popularne na naszym rynku, sygnał alarmowy jest uruchamiany, wtedy, gdy cząsteczki dymu połączą się ze zjonizowanymi przez urządzenie cząsteczkami powietrza. Natomiast czujniki fotoelektryczne rejestrują światło, które dochodzi do fotokomórki. Są także układy przeciwpożarowe, które zawierają oba rodzaje czujników.

Czujnik czadu
W okresie jesienno-zimowym często w mediach słyszymy informacje na temat zatruć tlenkiem węgla tak zwanym czadem. Tlenek węgla jest bezwonnym, bezbarwnym pozbawionym smaku, silnie trującym gazem. Czad powstaje podczas niepełnego spalania organicznych jak i nieorganicznych substancji. Ten podstępny gaz, lżejszy od powietrza, może pojawić się w każdym domu. Budując domy wydajemy olbrzymie kwoty na najlepsze materiały budowlane i inne akcesoria, warto więc zainwestować niewielką sumę w zakup czujnika czadu, który może ocalić nasze życie. Zadaniem czujnika czadu jest wykrywanie stężenia tlenku węgla w otaczającym nas powietrzu i alarmowanie poprzez uruchomienie sygnału dźwiękowego.