Podłoga w naszym domu
Wybór rodzaju podłogi do naszego domu czy mieszkania bywa niezwykle trudny. Wybierając podłogę podobnie jak inne materiały budowane do naszego domu musimy brać pod uwagę kilka zasad. Po pierwsze rodzaj pomieszczenia i jego funkcje w domu, wilgotność pomieszczenia i częstość i intensywność użytkowania. Po drugie dobór podłogi uzależniony jest od aranżacji całego pomieszczenia, podłoga dopełnia i nadaje charakteru naszym pomieszczeniom. Kolejnym warunkiem jest aspekt finansowy. Wachlarz cenowy podłóg zależy od rodzaju materiału, trwałości, wytrzymałości, ścieralności, itd.

Podłoga drewniana
Drewno w naszym domu tworzy niepowtarzalny klimat, nadaje wnętrzom ciepła i przytulności. Podłoga drewniana doskonale nadaje się do salonu, sypialni, ale także Ronie dobrze sprawdza się w innych pomieszczeniach. Ostatnio dość często drewniane podłogi, bądź elementy podłóg pojawiają się w kuchniach, a nawet w łazienkach. Drewniana podłoga kojarzy nam się z luksusem i wysokim standardem. Drewniana podłoga to określenie bardzo ogólne, mamy różne rodzaje podłóg, na przykład klasyczne deski podłogowe, panele drewniane, parkiet, mozaika, itd. Przy wyborze rodzaju podłogi drewnianej, podobnie jak przy wyborze innych materiałów budowlanych musimy określić precyzyjnie nasze potrzeby i oczekiwania względem podłogi. Podłoga ma być nie tylko estetycznym wykończeniem naszego pomieszczenia, ale powinna spełniać odpowiednie warunki funkcjonalne.

Zdrowe podłogi z drewna
Drewno kojarzy nam się z natura, ekologią i zdrowiem. Drewniana podłoga oddycha, wchłania i oddaje wilgoć. Dzięki właściwościom higroskopijnym drewniana podłoga utrzymuje w pomieszczeniu stałą wilgotność powietrza na poziomie 45–60%. Drewno na podłodze jest doskonałym izolatorem ciepła. Zimą temperatura drewnianej posadzki jest taka sama jak temperatura w pomieszczeniu. Ponadto drewno ma właściwości akustyczne, skutecznie tłumi hałasy. Drewno ma właściwości antystatyczne: nie przyciąga i nie zatrzymuje kurzu. Drewniane podłogi są bezpieczne dla alergików i małych dzieci. Dużym atutem drewnianej podłogi jak i innych materiałów budowlanych z drewna jest ich długowieczność.

Panele podłogowe
Panele podłogowe są dość popularnym materiałem budowlanym. Chętnie stosujemy je w swoich mieszkaniach i domach. Posiadają wiele atutów, takich jak: funkcjonalność, łatwość montażu, estetyka, łatwość utrzymania czystości, niska cena. Szczególną popularnością cieszą się panele laminowane. Panele podłogowe składają się z trzech warstw: warstwy licowej wierzchniej, jest to papier z nadrukowanym wzorem, laminowany papier chroni żywicę, która nadaje połysk posadzce oraz zabezpiecza panele przed wchłanianiem wody, ścieraniem, promieniami UV i detergentami. Drugą warstwę stanowi rdzeń, który tworzy płyta grubości 7-8mm. Rdzeń zazwyczaj występuje w trzech rodzajach: płyta pilśniowa HDF, płyta MDF albo płyta wiórowa. Spodnia trzecia warstwa wykonana jest z melaminy, zabezpiecza panele przed pochłanianiem wilgoci i wypatrzeniem.

Ceramika na podłodze
Płytki ceramiczne układa się zazwyczaj na podłodze w miejscach narażonych na wilgoć, ścieranie, zazwyczaj są to łazienki, kuchnie, korytarze, przedpokoje. Ostatnio jednak ceramiczne materiały budowlane stosuje się na podłogach, w miejscach, gdzie wcześniej układano drewno, wykładziny dywanowe, mowa tutaj o salonach, sypialniach i innych pomieszczeniach. Zazwyczaj przy tym stosuje się ogrzewanie podłogowe, co pozwala ogrzewać ceramiczne powierzchnie. Atutem płytek ceramicznych jest zapewne estetyka, łatwość utrzymania czystości, odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne. Nowoczesna podłoga ceramiczna może być doskonałym uzupełnieniem aranżacyjnym każdego pomieszczenia.

Podłoże pod ceramikę podłogową
Płytki ceramiczne spełnią swoje zadania funkcjonalne i estetyczne tylko pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie przygotowanie podłoża pod płytki. Wybierając materiały budowlane pod posadzkę ceramiczną należy uwzględnić szereg warunków. Po pierwsze warunki panujące w pomieszczenie, ewentualny montaż ogrzewania podłogowego, narażenie na wilgoć, parę, itd. Właściwe przygotowanie podłoża pod podłogi ceramiczne i kamienne jest kluczem do tego, abyś mógł się nimi cieszyć przez długie lata. Konieczne jest wykonanie hydroizolacji podłoża oraz użycie odpowiedniego środka gruntującego. Musimy wybrać też odpowiedni klej do klejenia płytek oraz dobrej jakości zaprawę do fugowania. Do pielęgnacji podłóg ceramicznych również należy stosować specjalnie przeznaczone do tego preparatu.

Grunt pod parkiet
Podobne jak pod płytki ceramiczne, także pod parkiet musimy zastosować odpowiednio dobrany podkład. Dobry podkład jest gwarancją trwałości dla naszej parkietowej podłogi. Wybór podkładowych materiałów budowlanych jest sprawą bardzo istotną. Stabilne podłoże pod parkietem, gwarantuje stabilność parkietu. Koniecznością jest stosowanie środków gruntujących, które mają kilka zadań. Po pierwsze grunt powinien związać pozostałości pyłu i penetrować podłoże. Kolejnym zadaniem jest wzmocnienie warstwy wierzchniej podłoża i zredukowanie higroskopijności podłoża. Ponadto grunt powinien poprawić właściwości klejenia i koniecznie musi być neutralny chemicznie dla podłoża, podkładu i warstwy wierzchniej oraz powinien blokować przed wilgocią.

Wykładzina dywanowa
Wykładzina dywanowa to doskonałe połączenie ciekawego wzornictwa, funkcjonalności i dobrej ceny. Położenie wykładziny dywanowej nie wymaga użycia specjalnych materiałów budowlanych podkładowych, wystarczy zazwyczaj gruntowanie podłoża i odpowiedni klej do wykładzin. Wykładzinę najczęściej kładziemy na podłodze w sypialni, pokoju dziecięcym, ale doskonale sprawdza się także w salonach i na korytarzach. Nowoczesne wykładziny dywanowe doskonale tłumią hałas, są łatwe do utrzymania w czystości i nadają pomieszczeniom przytulnego, ciepłego charakteru. Wykładziny z naturalnych włókien takich jak wełna, sizal, czy trawa morska są bardzo estetyczne, łatwą się czyszczą i mniej się elektryzują co powoduje, że słabiej przyciągają brud i kurz. Ponadto wełna podobnie jak drewno reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu, co zapewnia powietrze mniej suche i zdrowsze.